Apie Gamą peilį

Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikoje veikia pats pažangiausias šiuo metu sukurtas radiochirugijos instrumentas – gama peilis (Leksell Gamma Knife Icon). Iki 2019 metų vasaros nė vienas Baltijos šalių pacientas neturėjo galimybės savo regione pasinaudoti šia galimybe, todėl dalis pacientų buvo nukreipiami į kitas šalis.

Šios technologijos pagalba, neatliekant pjūvio ir neatveriant kaukolės, gydomi net giliausiai kaukolėje esantys augliai ar kitos ligos. Neperduodamas sveikoms smegenims reikšmingos spinduliuotės dozės, gama peilis veikia tik tas struktūras, sumažindamas ar sustabdydamas navikų ir kraujagyslinių malformacijų augimą.

Gama peilis naudoja gama spindulius iš 192 (Kobalto 60) šaltinių, kurie susikerta numatytame taške 1 dešimtosios milimetro tikslumu (maždaug lapo popieriaus storis). Šis tikslumas leidžia išsaugoti nepažeistas greta esančias svarbias struktūras, tokias kaip nervai, kraujagyslės ar smegenų kamienas. Gama peilis yra tikslesnis ir perduoda 2-4 kartus mažesnę spinduliuotės dozę sveikoms smegenims negu kiti spindulinės terapijos įrenginiai, todėl pacientai turi didesnę tikimybę išsaugoti regą, klausą ir kognityvines funkcijas. Paciento kūnui tenkanti spinduliuotės dozė gali būti iki 130 kartų mažesnė nei kitų spindulinės terapijos priemonių.

Naujausias gama peilio modelis pažangių sprendimų dėka leidžia fiksuoti paciento galvos judesius milimetro dalių tikslumu, todėl pacientams gydymą galima skirti per kelis kartus panaudojant ne rėmą, o specialią kaukę. Užtikrinant dar didesnį gama spindulių poveikį tik būtinoms struktūroms, kompiuterinės tomografijos tyrimas gali būti atliekamas tyrimo metu.

Stereotaksinės radiochirurgijos planavimas atliekamas panaudojant aukštos skiriamosios gebos magnetinio rezonanso tomografijas ir pasitelkus naujausią programinę įrangą, kuri leidžia spindulius suformuoti į norimą formą ir tūrį.

Tai itin saugus gydymo metodas, pasaulyje taikomas nuo 1968 metų. Kasmet gydymas gama peiliu taikomas apie 70000 pacientų. Nuo gama peilio technologijos sukūrimo jau yra gydyta virš 1 milijono pacientų.